- 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Light |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695862 |
| I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 13.245 LB |
| EAN or UPC | 7316570926644 |

