- Single Row Angular Contact Bearing, 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| Contact Angle | 40° |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| icNumber | 7695862 |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 42500 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 215 mm |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 120 mm |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 36500 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 12.818 LB |
| EAN or UPC | 87796068513 |

