- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 110 mm |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| icNumber | 7696352 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| O.D. | 200 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 10.0 LB |
| EAN or UPC | 7316577150417 |

