- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7699076 |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 153000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 7200 |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 163000 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 110 mm |
| Weight | 10.692 LB |
| EAN or UPC | 7316576650246 |

