- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 200 mm |
| icNumber | 7699076 |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 163000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 110 mm |
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 153000 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 10.692 LB |
| EAN or UPC | 7316576650246 |

