- 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Cage Material | Brass |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.42 in, 36 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7697420 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7200 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 9.387 LB |
| EAN or UPC | 7316577091598 |

