- 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7200 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| icNumber | 7697420 |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.42 in, 36 mm |
| Weight | 9.387 LB |
| EAN or UPC | 7316577091598 |

