- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Dynamic Load Rating | 30,400.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 180.0000 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695860 |
| Series | 7200 |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 27,400.00 lbf |
| Reference Speed | 4000 rpm |
| I.D. | 100 mm |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 26 mm |
| Weight | 8.009 LB |
| EAN or UPC | 7316577068576 |

