- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| icNumber | 7695859 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7200 |
| I.D. | 95 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Preload Level | Light |
| O.D. | 170 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 6.648 LB |
| EAN or UPC | 7316577150172 |

