- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| icNumber | 7695935 |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7200 |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| Weight | 6.05 LB |
| EAN or UPC | 7316577086662 |

