- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Outer Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Series | 7200 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide |
| icNumber | 7695935 |
| Weight | 6.05 LB |
| EAN or UPC | 7316577086662 |

