- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 124000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| O.D. | 170 mm |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Static Load Rating [Max] | 108000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| icNumber | 7695859 |
| I.D. | 95 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 6.606 LB |
| EAN or UPC | 7316577150134 |

