- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695858 |
| Material | Steel |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 90 mm |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 5.509 LB |
| EAN or UPC | 7316577150066 |

