- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| I.D. | 90 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7200 |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 160 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695858 |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 96500 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 5.235 LB |
| EAN or UPC | 7316576650178 |

