- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 96500 lbf |
| Series | 7200 |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 160 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 90 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| icNumber | 7696160 |
| Cage Type | Plastic |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 7316577086679 |

