- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 150 mm |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 3250 rpm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 83000 lbf |
| I.D. | 85 mm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695886 |
| Preload Level | None |
| Weight | 4.136 LB |
| EAN or UPC | 7316576650130 |

