- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Type | Plastic |
| Width | 1.1 in, 28 mm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7696061 |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Series | 7200 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 150 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 4.049 LB |
| EAN or UPC | 7316576633638 |

