- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| Series | 7200 |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7696061 |
| Contact Angle | 40° |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 85 mm |
| Seal Material | None |
| Width | 1.1 in, 28 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 150 mm |
| Weight | 4.049 LB |
| EAN or UPC | 7316576633638 |

