- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bearing Type | Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 18,700.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695857 |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 25 mm |
| Series | 7200 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 26 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 140.0000 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 16,500.00 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 80 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 3.382 LB |
| EAN or UPC | 7316576650116 |

