- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 80 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7696351 |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 140 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 3.211 LB |
| EAN or UPC | 7316576633607 |

