- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7200 |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7696351 |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 140 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 80 mm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Weight | 3.211 LB |
| EAN or UPC | 7316576633607 |

