- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| icNumber | 7695987 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 16,400.00 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 14,400.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 24 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 130.0000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed | 6000 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 7200 |
| Weight | 2.866 LB |
| EAN or UPC | 7316576650086 |

