- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 0.94 in, 24 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 70 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 125 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| icNumber | 7695992 |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 2.491 LB |
| EAN or UPC | 7316576633553 |

