- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 0.94 in, 24 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 125 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| I.D. | 70 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695992 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Weight | 2.491 LB |
| EAN or UPC | 7316576633553 |

