- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 125 mm |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| icNumber | 7695856 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 71500 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Series | 7200 |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 2.52 LB |
| EAN or UPC | 7316576650062 |

