- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 70 mm |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 125 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 71500 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695856 |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Weight | 2.52 LB |
| EAN or UPC | 7316576650062 |

