- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Dynamic Load Rating | 67600 lbf |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| O.D. | 125 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Plastic |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695992 |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 2.491 LB |
| EAN or UPC | 7316576633539 |

