- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Dynamic Load Rating | 67600 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695992 |
| O.D. | 125 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Weight | 2.491 LB |
| EAN or UPC | 7316576633539 |

