- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 125 mm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7695856 |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 67600 lbf |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 2.668 LB |
| EAN or UPC | 7316577089441 |

