- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 67600 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.94 in, 24 mm |
| icNumber | 7695856 |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| O.D. | 125 mm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 70 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 56000 lbf |
| Series | 7200 |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 2.668 LB |
| EAN or UPC | 7316577089441 |

