- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 120 mm |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7696060 |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 72 |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| I.D. | 65 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Weight | 2.227 LB |
| EAN or UPC | 7316576633515 |

