- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 120 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 72 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7696060 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| I.D. | 65 mm |
| Weight | 2.227 LB |
| EAN or UPC | 7316576633515 |

