- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 110 mm |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7695934 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 60 mm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316576633454 |

