- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 10,200.00 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Width | 22 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 7200 |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695825 |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Dynamic Load Rating | 12,900.00 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Reference Speed | 7500 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.863 LB |
| EAN or UPC | 7316576650017 |

