- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 110 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695934 |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 60 mm |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Plastic |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.777 LB |
| EAN or UPC | 7316577292209 |

