- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 0.87 in, 22 mm |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 22 mm |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 110 mm |
| icNumber | 7695825 |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 60 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 57200 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 45500 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 1.93 LB |
| EAN or UPC | 7316576633416 |

