- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| O.D. | 100.0000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Reference Speed | 7500 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 8,540.00 lbf |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Width | 21 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695855 |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 1.407 LB |
| EAN or UPC | 7316576649981 |
| NSN Number | 3110-00-158-8305 |

