- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 46200 lbf |
| Series | 7200 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Plastic |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 55 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 100 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696059 |
| Material | Steel |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.367 LB |
| EAN or UPC | 7316577149756 |

