- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 55 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7696059 |
| Dynamic Load Rating | 46200 lbf |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Series | 7200 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 1.367 LB |
| EAN or UPC | 7316577149756 |

