- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 36000 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 100 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 55 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695855 |
| Preload Level | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 7200 |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 46200 lbf |
| Weight | 1.49 LB |
| EAN or UPC | 7316576633317 |

