- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 85 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695932 |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 45 mm |
| Series | 72 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.928 LB |
| EAN or UPC | 7316576633096 |

