- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 72 |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695932 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 45 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. | 85 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Weight | 0.928 LB |
| EAN or UPC | 7316576633096 |

