- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 80 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 40 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695931 |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576633003 |

