- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Plastic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695931 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7200 |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 80 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 40 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576632983 |

