- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| I.D. | 35 mm |
| No. in Set | Duplex Set |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7702929 |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 72 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Weight | 1.29 LB |
| EAN or UPC | 7316577314406 |

