- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 35 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Duplex Set |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7702929 |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 72 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Series | 7200 |
| Weight | 1.29 LB |
| EAN or UPC | 7316577314406 |

