- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Series | 72 |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 4,680.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 17 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695828 |
| Reference Speed | 12000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 6,900.00 lbf |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed | 12000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 72.0000 mm |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 0.689 LB |
| EAN or UPC | 7316576649851 |

