- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Contact Angle | 40° |
| Reference Speed | 12000 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| O.D. | 72.0000 mm |
| icNumber | 7695828 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 72 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 6,900.00 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Width | 17 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed | 12000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 4,680.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Weight | 0.689 LB |
| EAN or UPC | 7316576649851 |

