- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 72 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 20800 lbf |
| Cage Type | Plastic |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 30700 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 35 mm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| icNumber | 7695930 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 72 |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316576632822 |

