- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 29100 lbf |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 19000 lbf |
| Preload Level | None |
| Series | 72 |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 35 mm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695828 |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.69 LB |
| EAN or UPC | 7316576632761 |

